Plomby stomatologiczne

Ubytki w zębach są jednym z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie stomatologicznym. Mniejszy ubytek oznacza łatwiejsze i mniej bolesne leczenie. Obecnie pacjent może wybierać z wielu rodzajów wypełnień. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dentyści zmagali się z leczeniem ubytków. Głównym powodem był brak plomb, które w sposób trwały połączyłyby się z zębem. Ponadto wypełnienie musiało być odporne na m.in. żucie pokarmu czy ścieranie. Dziś ten problem został praktycznie wyeliminowany, a stomatolodzy dysponują nowoczesnymi wypełnieniami.

Jednym z nich są amalgamaty, czyli stopy metalu występujące w formie proszku. Dodatkowym składnikiem tej plomby jest rtęć. Właśnie z powodu rtęci uważa się ten rodzaj wypełnień za niebezpieczny. Wykazano, że codzienne użytkowanie plomb z amalgamatów, powoduje uwolnienie śladowych ilości rtęci. Tego rodzaju wypełnienia ze względu na charakterystyczny kolor, nie stosowano do leczenia zębów przednich.

Jednymi z najpopularniejszych wypełnień są kompozyty. Dominują przede wszystkim kompozyty światłoutwardzalne. Stomatolog wypełnia ubytek odpowiednią ilością kompozytu i za pomocą lampy polimeryzacyjnej utwardza plomby. Kompozyty można stosować w celu leczenia zębów przednich, ponieważ są odpowiednio dobrane do odcienia zęba.

W leczeniu zębów mlecznych często używane są cementy glasjonomerowe. Nie należą one do trwałych wypełnień, ponieważ są dość podatne na ścieranie. Wykorzystywane są zatem głównie do mniejszych ubytków.

BUDERHIN cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *