Lakowanie zębów

Rozwojowi próchnicy sprzyja wiele czynników, m.in. niewłaściwa pielęgnacja zębów. Próchnica może doprowadzić do utraty zęba, a także powstania innych poważnych chorób. Często wiąże się także z dość bolesnym leczeniem.

W gabinetach stomatologicznych wykonuje się zabiegi, które mają na celu zapobiec próchnicy. Jednym z nich jest lakowanie. Zabieg ten znany jest także pod nazwą uszczelniania. Może być on przeprowadzony zarówno na trzonowcach zębów stałych oraz mlecznych. Lakowanie wykonuje się również w przypadku przedtrzonowców. Zabieg polega na wypełnieniu bruzd i szczelin. W tym celu stosuje się specjalne materiały zwane lakami. Zazwyczaj używane są laki szczelinowe. Występują w dość płynnej formie, dzięki czemu jest możliwe bardzo dokładne wypełnienia szczeliny. Utwardzenie następuje w wyniku działania specjalnego światła bądź przy użyciu odpowiednich środków chemicznych.

W stomatologii stosuje się także cementy szklano-jonomerowe. Zasada ich działania polega na wydzielaniu fluoru do zęba. Stanowi to jedną z najlepszych metod zapobiegawczych w rozwoju próchnicy.

Ząb poddany zabiegowi lakowania, nie może mieć próchnicy. Po zabiegu, należy także pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, aby kontrolować wypełnienia.

żółtaczka miewa różne objawy, sprawdź jakie! bardzo polecamy CLOTRIMAZOLUM w jego nowej formie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *